Jak prawidłowo zbudować ziemiankę ogrodową

 
Trend ziemianek przydomowych wraca do łask –  naszych ogrodów. Pełnią one rolę ciekawej architektury, a jednocześnie są świetnym miejscem do przechowywania żywności, któremu sprzyja odpowiednie zaciemnienie, wilgoć i temperatura 5-8°C niezależnie od pory roku.
Jak jednak stworzyć ten, zarówno użyteczny jak i reprezentacyjny obiekt?
Pamiętajmy o tym, że przed przystąpieniem do budowy naszej ziemianki, należy zgłosić to do odpowiedniego urzędu – taka procedura jest bowiem wymagana dla obiektów o powierzchni do 35m2.
 
A więc nasza ziemianka powinna składać się minimum z dwóch pomieszczeń  – przedsionka, który będzie wyrównywał temperaturę między wnętrzem a otoczeniem, oraz spiżarni głównej (właściwej).
Jednak kwestia ostatecznej ilości pomieszczeń zależy wyłącznie od naszej fantazji i finansów.
 
To ostatnie ma również wpływ na wybór materiałów budowlanych, z których zostanie wykonany obiekt. Dawniej używano kamienia i gliny, zarówno do ścian jak i podłogi, z kolei do wentylacji  służył niewielki komin. Teraz w zależności od inspiracji używane są takie materiały jak bloczki betonowe czy folia hydroizolacyjna, a w kwestii wentylacji – rury PVC. Możliwe jest także skorzystanie z gotowych prefabrykatów, takich jak np. szamba, kręgi czy kanały.
 
Lokalizacja także powinna być odpowiednia – jeżeli tylko jest taka możliwość, wybierajmy miejsca suche, z dala od drzew, aby było łatwiej zrobić wykopy oraz umożliwić przyszły rozwój okolicznej zieleni (np. żeby korzenie nie próbowały przebijać się przez ściany piwniczki). Wejście z kolei powinno być ulokowane od strony północnej, co wyeliminuje problem nagrzewania się ziemianki.
 
Pracę nad ziemianką zaczynamy od wykopu o głębokości nie mniejszej niż 2m , który w miejscu ławy fundamentowej powinien być głębszy o 30cm i odpowiednio szerszy, a boki – odpowiednio zabezpieczone przed osuwaniem się ziemi. Wylewkę robimy z cementu, piasku i wody, następnie wykonujemy hydroizolacje (z folii lub papy). Ściany wznosimy specjalnymi betonowymi bloczkami lub deskujemy napełniając betonem, pozostawiając miejsce na wentylację i końcówki prętów zbrojeniowych, które później zostaną połączone ze zbrojeniem stropu.
 
Przez oko 4 tygodnie odpowiednio podlewamy, do momentu całkowitego stwardnienia betonu. Strop odpowiednio podpieramy rusztowaniem i zbroimy łącząc zbrojenie z końcówkami ze ścian, a następnie wylewamy beton. Teraz należy zadbać o hydroizolacje stropu, termoizolacje (również drzwi wejściowych) i paroizolacje, by finalnie zasypać ziemią i zadbać za pomocą odpowiedniej flory o wygląd zewnętrzny ziemianki. 
 
 

Serwis redagowany przez firmę
PIWNICE OGRODOWE Tomex Lider

Bartodzieje 74, 26-631 Jastrzębia, Radom

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.